MIÓD SZTUCZNY
admin, 28.07.2010 , kategoria: INNEMiód sztuczny – produkt spożywczy syntetyczny (stworzony przez człowieka), naśladujący miód naturalny, który w smaku i wyglądzie jest podobny do jego naturalnego odpowiednika.
Metody otrzymywania
Obróbka termiczna
Miód uzyskuje się poprzez rozkład cukrów złożonych (najczęściej z syropu ziemniaczanego) sacharozy lub izoglukozy na cukry proste w procesie podgrzewania w roztworze z dodatkiem słabych kwasów jako katalizatorów. Następnie dodawane są barwniki, aromaty oraz esencje smakowe. Metoda jest stosowana przemysłowo od czasów I wojny światowej. Miód ten uzyskany w procesie chemicznym co prawda nie jest toksyczny ale ze względu na zawartość związków syntetycznych może być szkodliwy dla organizmu człowieka.
Obróbka przez pszczoły
Miód sztuczny (nazywany też miodem ekspresowym) powstaje z syropu będącego mieszaniną cukru i wody. Po przerobieniu tej mieszaniny przez pszczoły otrzymuje się miód. Metoda ta jest najczęściej wykorzystywana do fałszowania miodu – zwiększania produkcji pasiek. Dodatkowo do syropu można dodawać wywary z ziół (ziołomiody), soki z owoców (miody sokowe) lub roślin, z których pszczoły nie zbierają nektaru, przez co uzyskuje się miody o nowych smakach. Syrop cukrowy przetworzony przez pszczoły nie zawiera żadnych substancji zawartych w miodach surowych poza niewielką ilością enzymów dodawanych przez pszczoły. W odróżnieniu od miodu sztucznego z chemicznego procesu nie jest szkodliwy pod warunkiem że produkt (syrop cukrowy) został przygotowany z cukru dobrej jakości nie zawierający związków toksycznych.
Właściwości
Sztuczny miód nie zawiera unikalnych składników obecnych w miodzie naturalnym. Dlatego nie posiada właściwości leczniczych, smakowych i zapachowych charakterystycznych dla naturalnego miodu. Niska cena mierna jakość oraz nie do końca zbadane jest jego oddziaływanie na ludzki organizm.