18 tys. ton miodu oczywiście Polskiego

admin, 10.08.2010 , kategoria: INNE

W tym roku pszczelarze uzyskają ok. 18 tys. ton miodu

Autor PAP gryka zwyczajna miód gryczany

09.08. Warszawa (PAP) – Polski Związek Pszczelarstwa szacuje, że w tym roku pszczelarze uzyskają ok. 18 tys. ton miodu, czyli o ok. 2 tys. ton więcej niż w 2009 r. Choć cena miodu rośnie, nie ma kłopotów z jego sprzedażą – poinformował PAP prezes Związku Tadeusz Sabat.

„Ten rok nie będzie taki zły, jak się wydawało na wiosnę. Wtedy z powodu zimnej i deszczowej pogody pszczoły nie latały, teraz nadrabiają i pszczelarze nie mogą narzekać, że miodu nie ma” – powiedział Sabat. Przyznał jednak, że w niektórych regionach, zwłaszcza w południowo-wschodniej części kraju miodu nie ma, ale za to jest go więcej niż w ubiegłym roku np. na Opolszczyźnie czy na Dolnym Śląsku. Nieźle jest także na Mazowszu.

Mniej jest miodów, które uzyskuje się na wiosnę – rzepakowego i akacjowego. Natomiast jest miód lipowy, wielokwiatowy, gryczany i ze spadzi liściastej. Jeszcze w tym roku pszczoły dostarczą miód wrzosowy, z nawłoci (z roślin astrowatych) i ze spadzi iglastej – powiedział Sabat.

Zdaniem prezesa PZP, pszczelarze do tej pory uzyskali średnio po 8-10 kg miodu z ula. W sumie już zebrano ok. 16 tys. ton tego produktu, czyli tyle, co w ubiegłym roku. „Ubiegły rok był kiepski, myślę, że ten będzie lepszy” – powiedział Sabat.

Miód z roku na rok drożeje – przede wszystkim miody gatunkowe, które sprzedają producenci bezpośrednio na rynku. O ile w skupie za kilogram miodu firmy płacą 9-13 zł/kg, to pszczelarz litrowy słoik oferuje konsumentowi na stołecznych targowiskach w cenie 25-35 zł. Na Śląsku jest on o 2-3 zł droższy.

„Nie ma żadnego problemu ze zbytem miodu, dziś 70 proc. pszczelarzy sprzedaje miód w ramach sprzedaży bezpośredniej” – podkreślił Sabat. Dodał, że Związek pracuje nad nowym systemem znakowania miodu – będzie on gwarantował wysoką jakość tego produktu.

W naszym kraju pszczelarstwem zajmuje się ok. 35 tys. osób, z tego prawie 30 tys. należy do PZP.

Polacy najchętniej jedzą miód wielokwiatowy. Jest on najtańszy i jest go najwięcej, zaliczany jest on do tzw. miodów ciemnych. Poza miodami ciemnymi rozróżnia się miody jasne i spadziowe. Miód zawiera cukry proste (glukozę i fruktozę), białka, enzymy, kwasy organiczne, olejki eteryczne, witaminy i barwniki. O smaku miodu decydują głównie kwasy organiczne, o jego zapachu – olejki eteryczne, a o kolorze barwniki (flawony, antocjany, karotenoidy, chlorofil). Miody mają szeroką gamę kolorów, poczynając od białego przez kremowy, żółty aż do brązowego, a nawet zielonkawego. Miody jasne są delikatniejsze w smaku, smak ciemnych jest zazwyczaj ostry. (PAP)

awy/ je/ gma/

1999 – 2008 Polska Agencja Prasowa SA

Komentowanie zabronione.

drukowanie skanowanie Lublin Nivona naprawa ekspresów Lublin PHILIPS tanie ksero lublin tanie kopiowanie lublin szybki druk wysokonakładowy skanowanie kolor lublin wydruki lublin wielki format skan serwis niszczarek lublin niszczarki lublin naprawa niszczarek lublin