Mało pszczół cena w górę

admin, 05.04.2011 , kategoria: Ceny Miodu

Pszczoły chorują, miód może zdrożeć

miód - Obraz wyświetlany na dodatkowej warstwie

www.sxc.hu

Pszczoły są dziesiątkowane przez choroby- wymierają całe ich rodziny. W związku z tym na rynku może być mniej miodu, który w dodatku zdrożeje. Zagraża to także produkcji roślinnej- może zabraknąć owadów do zapylania roślin.

„Największym problemem współczesnego pszczelarstwa na świecie jest problem zamierania rodzin pszczelich. W niektórych krajach co roku zamiera ich 30-40 proc. Może się więc po kilku latach okazać, że nie będziemy mieli owadów do zapylania roślin, a to zagrożenie dla całego ekosystemu” – powiedział wiceprezes Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach Wiesław Londzin na Naukowej Konferencji Pszczelarskiej w Katowicach. Zaznaczył, że choć naukowcy na całym świecie badają to zjawisko, nie ma na razie jednoznacznych wniosków, co do jego przyczyn. „Najprawdopodobniej to problem bardzo złożony. Być może skażenie środowiska doprowadziło do obniżenia odporności pszczół, które są przez to bardziej podatne na różne patogeny” – dodał.

Ubiegły rok był dla polskich pszczelarzy szczególnie trudny: z powodu zmiennej pogody i powodzi pozyskano o ok. 1/3 miodu mniej, niż zazwyczaj. Pszczelarze liczą, że ten rok będzie lepszy i pozwoli nadrobić straty. Prezes Śląskiego Związku Pszczelarzy Zbigniew Binko poinformował, że stosunek miodu krajowego do importowanego na polskim rynku to 50 do 50 proc. „Społeczeństwo jest jednak przyzwyczajone do miodu zakupionego u pszczelarza i te miody, które są w supermarketach, mają mniejsze powodzenie. To miody z całego świata, niektóre nie mają wiele wspólnego z prawdziwym miodem” – powiedział.

Radio ZET/PAP

Komentowanie zabronione.

skanowanie Lublin Nivona naprawa ekspresów Lublin PHILIPS skanowanie w lublinie skanowanie lublin tanie ksero lublin tanie kopiowanie lublin szybki druk wysokonakładowy wielki format w lublinie skanowanie lublin skanowanie dokumentów lublin projekty powykonawcze dokumentacja powykonawcza skanowanie do pliku wielki format