Jak to z tymi cenami miodu??

admin, 29.08.2010 , kategoria: Ceny Miodu

To nie był łatwy sezon dla pszczelarzy. Borykali się z wieloma problemami, dlatego miód będzie droższy, ale nieznacznie.


Sezon pszczelarski właśnie się skończy. Już możemy zasmakować tegoroczne miody: wielokwiatowy, rzepakowy, akacjowy, lipowy i gryczany. Kolejnych miodobrań już nie będzie. Flora powoli zbliża się do jesiennego wyciszenia, a pszczoły mają mało nektaru do zbierania.

Będzie trochę drożej

Tegoroczny miód od głogowskich pszczelarzy płaci się 23 do 30 zł, w zależności od gatunku. Zdaniem pszczelarzy, to stanowczo za mało. Koszt utrzymania pszczół jest coraz większy, a nowe choroby niszczą wiele rojów. Tymczasem ceny miodu się nie zmieniają. – To dlatego, że zarówno pszczelarze jak i konsumenci nie doceniają tego daru natury – uważa Bazyli Chomiak, prezes głogowskiego koła pszczelarzy. Tłumaczy, że pszczelarze boją się podwyższyć ceny z obawy przed spadkiem zbytu. Tymczasem na wschodzie, w tych mniej zamożnych regionach kraju, miód kosztuje nawet 10-15 zł więcej niż u nas. – Dlaczego nie doceniacie pracy tych stworzeń, dlaczego nie doceniacie swojej pracy? – grzmiał prezes na ostatnim zebraniu koła. Wygląda na to, że jego apel trafił do jego kolegów. Ceny miodu wzrosną średnio o 5 zł. Smakoszy miodu z pewnością nie ucieszy ta wiadomość, ale pszczelarze nie mają innego wyjścia. Ich przychody są coraz mniejsze, a prowadzenie pasiek wymaga coraz większych nakładów.

Gorszy bilans

Mimo srogiej zimy pszczoły przezimowały dobrze. Niestety wszystkie roje, bez wyjątku, chorują na warozę, bardzo niebezpiecznego pasożyta, który osłabia rodziny pszczele. – Narazie udaje nam się trzymać tę plagę w ryzach, bo stosujemy różne zabiegi – mówi pan Mariusz (51 l.), mistrz pszczelararstwa. – To niestety podnosi koszty prowadzenia pasieki, dlatego miód musi podrożeć – tłumaczy. W tym roku miodobranie udało się średnio. Jedynie miodu gryczanego było dużo. Pozostałych miodów było mniej niż w poprzednim sezonie. Ale w tym sezonie pszczelarzy martwił też inny problem. Niektórzy rolnicy używają pestycydów, które mogą doprowadzać do wyginięcia nawet całych rodzin pszczelich. W USA wyginęło m.in. z tego powodu aż 90 proc. rojów, a w Europie 70 proc. Problem dociera również do Polski. – Niektórzy rolnicy nie rozumieją, że zapylające pszczoły bardzo przyczyniają się do zwiększenia plonów – mówi Józef Niechwiadowicz, członek głogowskiego koła pszczelarskiego. Dzięki zapylającym pszczołom plon nasion rzepaku wzrasta o 20 – 30 proc – dodaje.

Komentowanie zabronione.

skanowanie Lublin Nivona naprawa ekspresów Lublin PHILIPS skanowanie lublin skanowanie lublin tanie ksero lublin tanie ksero lublin szybki druk wysokonakładowy skanowanie lublin hempla lublin wydruki lublin centrum